1-97// Katonai Ügyészség
A Rákóczi szabadságharc jogalkotásának egyik jelentős állomása volt, amikor az ónodi országgyűlésen (1707. június 13.) a rendek elfogadták a X. törvénycikket, amely a kuruc katonai vezetés katonai szabályzatalkotó munkájának legfejlettebb dokumentuma.
A Regulamentum Universale és a hozzácsatolt Edictum Universale rendelkezett a hadi törvénykezés formáiról és szabályozta a katonai élet szinte minden fontosabb és kevésbé fontosabb részletét. Gyakorlatilag ez a törvény volt a szervezetszerű katonai igazságszolgáltatás alapja.
Éppen ezért a jelképek között szerepel a kuruc korból származó címerpajzs, a kivont kuruc szablya, a lúdtoll és a paragrafus is.A karjelzés alapja a kuruc korból származó címerpajzs többszörösen ívelt alakja.
Színe (figyelembe véve az igazságügy fegyvernemi színét) a kármin. A címerpajzs szegélye aranyszínű. A baloldalon található egy ezüstszínű kivont kuruc szablya, a jobb oldalon egy ezüstszínű lúdtoll, majd alul középen a kettőt összeköti a paragrafus (§) jele, amely aranyszínű.
A zártságot felül biztosítja az aranybetűs szöveges rész „KATONAI ÜGYÉSZSÉG”, amelyből kitűnik, hogy a jelzést viselő személy a szervezet állományába tartozik.
A kard a szolgálat katonai voltát, a lúdtoll a tudományt (had és jogtudomány) a paragrafus a törvényeket szimbolizálja.
Rendszeresítést elrendelő parancs: 68/1994. (HK 28.) MH parancsnoki intézkedés
1-97 // Katonai Ügyészség
2 500 Ft
Elfogyott
Tömeg | 0,005 kg |
---|
Értékelések
Még nincsenek értékelések.